Home / Lpg Otogaz Sistemleri / Lpg Ruhsata Nasıl işletilir

Lpg Ruhsata Nasıl işletilir

– Öncelikle LPG yi takdırdığınız yerden LPG ile ilgili fatura ve proje ile ilgili işlemlerinizi halletmeniz gerekiyor. (LPG takılan yer fatura ve gerekli evraklarla anlaşmalı olduğu makine mühendisine yönlendiriyor oda proje ile ilgili işlemleri tamamlayıp evrakları onaylayıp size teslim ediyor) Bu aşamada LPG nin takılması sırasında fiyata herşey dahil olarak anlaştıysanız makine mühandisine ayrıca bir bedel ödemiyorsunuz genellikle.

2- Makine mühendisinin size teslim ettiği evraklarla Sızdırmazlık Raporu için bulunduğunuz yerdeki Makine Mühendisleri Odasının ilgili istasyonuna gidiyorsunuz. Aldığınız sızdırmazlık raporu 1 ay geçerli. Sızdırmazlık Raporu için 25 TL harç ödüyorsunuz. (Sızdırmazlık Raporunu 3 Adımda bahsedilen işlemlerden sonrada alabilirsiniz sırası önemli değil.)

3- Fatura, Proje ve Sızdırmazlık Raporu evraklarınızla birlikte bulunduğunuz yerdeki Şoförler ve Otomobilciler Odasına gidip LPG yi ruhsata işleteceğinizi belirtip EK-1 belgesini doldurtun yada alıp kendiniz doldurtun. (Burada size bazı bilgiler için trafik sigortanızın poliçesini soracaklardır. Bu adımdan önce Trafik sigortanızın süresi geçmişse yaptırın.) EK-1 belgesinin hazırlanması için ben şoförler odasına 15 TL ödedim. (İstenirse Sızdırmazlık Raporu bu adımdan sonrada alınabilir.)

4- Fatura, Proje, Sızdırmazlık Raporu, EK-1 belgesi, Trafik sigortası poliçeniz ve birde Egzos Emisyon Ölçümü yaptırdıysanız onunla ilgili belge ile birlikte TÜVTURK e müracaat ediyorsunuz. Borcu yoktur yazısı falan almanıza gerek yok çünkü sistemde otomatik görünüyor. Ayrıca Egsoz Emisyon Ölçümünü buradada yaptırabiliyorsunuz. Ben Muayene ve Egsoz Emisyon Ölçümü için 152,26 TL ödedim. Sadece Muayene için ödenecek bedel ise 126,26 TL imiş. Bu bedellerin Vergi dairesine yatırılması gerekmiyor. TÜVTURK tahsilatı yapıyor.

5- Muayene sonucu olumlu ise TÜVTURK ten alacağınız belgeler ve diğer tüm belgelerle birlikte bulunduğunuz yerdeki ilçe trafik müdürlüğüne başvurarak ruhsat değişikliğini yaptırmanız gerekiyor. Ruhsat değişikliğininde maliyeti ruhsatın iki sayfası birden değişecekse 108 TL ödemeniz gerekiyor. Sadece 1 sayfa değişecekse 48 TL gibi bir rakam diye hatırlıyorum.

Yaptığım tüm ödemelerle ruhsat değişikliğinin toplam maliyeti
Sızdırmazlık 25 TL
EK-1 Belgesi 15 TL
Muayene 126 TL
Egzos Emisyon 26 TL (daha önce yapılmışsa gerek yok)
Ruhsat Değişim 108 TL

Hakkında: arabam

One comment

  1. Önder Özkan

    bili için teşekküler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

mersin escort
istanbul еscort kartal еscort pendik еscort