Son yıllarda ülkemizde de büyük ilgi gören LPG’yi, şimdi dizel motorlu araçlarda da kullanmak mümkün. Dizel motorlarda LPG dönemi başlıyor.

Milano D-GAS, çiftli yakıt sistemini bir elektronik kontrol ünitesi aracılığıyla buharlaştırma temelli bir yöntem izleyerek az miktarda LPG ve dizelin aynı anda motora verilmesini sağlıyor. Dizel motorların yanma devresi sırasında komple termik verimleri yeterli olmadığından, yanma odasına enjekte edilen yakıtın, yaklaşık %70 ile %80’inden verim alınabilir. Gelişen teknolojiyle beraber günümüz dizel motorları, her ne kadar daha verimli olsa da halen yüksek karbon emisyonuna sahiptirler ve yakıtın tamamının yanmasını sağlayamazlar.

Yeni sistem şöyle ilk başta az miktarda LPG (%10 ile %30 arası bir oranda) dizel ile karıştırılarak motorun termik verimini yükseltilir. Bu şekilde enerji verimi %95 – 97 gibi yüksek oranlara ulaşır. Kullanılan buharlaştırma sistemiyle LPG buharı motora verilir.

Elektronik enjektörler turbo şarjın üzerinde alçak basınç tarafına yerleştirilir ya da direkt olarak manifoldun girişine ve çeviricinin pozitif basınç devresine bir buhar hattıyla bağlanır. Oksijen ve LPG silindire girdiğinde dizel için adeta bir katalizör görevi görür. Üstelik yapılan testlerde LPG’nin yanma ısısını motora zarar verebilecek derecelere ulaşmadığı görüldüğünden herhangi bir riski oluşturmuyor.

LPG’nin motora verilmesinden önce dört giriş tetikleme anahtarı ECU’ya giriş sinyali göndermelidir. Çünkü bunlar ateşleme, alternatör, sogutucu sıvı sıcaklığı ve yağ basıncı anahtarlamalarıdır. Bu kontrollerle motordaki herhangi bir hata sadece dizel çalışmasında oluşur.
Dizel araca , LPG tankı, Gaz valfi, Redüktör, Enjektör, Elektronik kontrol ünitesi ve kumanda montajı aşağıda belirtilen şekilde monte edilir.
Tanktan gelen sıvı LPG , gaz valfinden geçer ve filtreden geçerek , redüktöre gelir. Redüktörde motor soğutma sıvısı vasıtasıyla ısıtılan LPG buhar hale geçer ve basıncı düşürülür.
Redüktörden çıkan LPG , tekrar filtreden geçer ve üzerindeki pislikler ve yağ bu filtre tarafından süzülür. Motor için gerekli olan LPG miktarı EKÜ tarafından hesaplanarak, enjektör tarafından emme manifoltuna gönderilir. Burada, hava ile karışan LPG , motora gönderilir.
Silindire enjekte edilen mazot yanma sıcaklığına ulaşır ve yanma anında , hava ile karışan LPG, flaş etkisi yaparak, yanmamış olan tüm mazotu yakarak, motorun performansını artırır. Elektronik olarak ayarlanan LPG- Mazot oranı sistemin güvenli olarak çalışmasını sağlar.

Milano D-GAS sistemiyle binek araçların yanı sıra minibüs, hafif ticari araçlar, kamyon, kamyonet, tır, otobüs gibi bütün dizel araçlarda LPG sistemi kullanmak mümkün. Bu sayede %30’a varan yakıt tasarrufu sağlanabilir.

Yeni LPG sisteminin maliyeti araç ve motor hacimlerine göre değişiyor olsa da şuan için özellikle ticari araç sahiplerine hitap ediyor. 5000 TL ile 12000 TL arasındaki fiyatlarla bu sistemi aracınıza entegre edebilirsiniz.

– Öncelikle LPG yi takdırdığınız yerden LPG ile ilgili fatura ve proje ile ilgili işlemlerinizi halletmeniz gerekiyor. (LPG takılan yer fatura ve gerekli evraklarla anlaşmalı olduğu makine mühendisine yönlendiriyor oda proje ile ilgili işlemleri tamamlayıp evrakları onaylayıp size teslim ediyor) Bu aşamada LPG nin takılması sırasında fiyata herşey dahil olarak anlaştıysanız makine mühandisine ayrıca bir bedel ödemiyorsunuz genellikle.

2- Makine mühendisinin size teslim ettiği evraklarla Sızdırmazlık Raporu için bulunduğunuz yerdeki Makine Mühendisleri Odasının ilgili istasyonuna gidiyorsunuz. Aldığınız sızdırmazlık raporu 1 ay geçerli. Sızdırmazlık Raporu için 25 TL harç ödüyorsunuz. (Sızdırmazlık Raporunu 3 Adımda bahsedilen işlemlerden sonrada alabilirsiniz sırası önemli değil.)

3- Fatura, Proje ve Sızdırmazlık Raporu evraklarınızla birlikte bulunduğunuz yerdeki Şoförler ve Otomobilciler Odasına gidip LPG yi ruhsata işleteceğinizi belirtip EK-1 belgesini doldurtun yada alıp kendiniz doldurtun. (Burada size bazı bilgiler için trafik sigortanızın poliçesini soracaklardır. Bu adımdan önce Trafik sigortanızın süresi geçmişse yaptırın.) EK-1 belgesinin hazırlanması için ben şoförler odasına 15 TL ödedim. (İstenirse Sızdırmazlık Raporu bu adımdan sonrada alınabilir.)

4- Fatura, Proje, Sızdırmazlık Raporu, EK-1 belgesi, Trafik sigortası poliçeniz ve birde Egzos Emisyon Ölçümü yaptırdıysanız onunla ilgili belge ile birlikte TÜVTURK e müracaat ediyorsunuz. Borcu yoktur yazısı falan almanıza gerek yok çünkü sistemde otomatik görünüyor. Ayrıca Egsoz Emisyon Ölçümünü buradada yaptırabiliyorsunuz. Ben Muayene ve Egsoz Emisyon Ölçümü için 152,26 TL ödedim. Sadece Muayene için ödenecek bedel ise 126,26 TL imiş. Bu bedellerin Vergi dairesine yatırılması gerekmiyor. TÜVTURK tahsilatı yapıyor.

5- Muayene sonucu olumlu ise TÜVTURK ten alacağınız belgeler ve diğer tüm belgelerle birlikte bulunduğunuz yerdeki ilçe trafik müdürlüğüne başvurarak ruhsat değişikliğini yaptırmanız gerekiyor. Ruhsat değişikliğininde maliyeti ruhsatın iki sayfası birden değişecekse 108 TL ödemeniz gerekiyor. Sadece 1 sayfa değişecekse 48 TL gibi bir rakam diye hatırlıyorum.

Yaptığım tüm ödemelerle ruhsat değişikliğinin toplam maliyeti
Sızdırmazlık 25 TL
EK-1 Belgesi 15 TL
Muayene 126 TL
Egzos Emisyon 26 TL (daha önce yapılmışsa gerek yok)
Ruhsat Değişim 108 TL