FİAT-AEGEA

Fiat’ın yeni sedan modeli Aegea,İstanbul Autoshow’un kapılarını açmasının ardından büyük bir ilgi ile karşılaştı.

4.5 uzunluğunda,1.78 metre genişliğinde ve 1.48 metre yüksekliğinde olan Yeni Fiat Sedan Aegea,510 litrelik bagaj hacmi bulunduruyor.Kaputunun altında ise 2 farklı Multijet II dizel motor bulunduracak olan Aegea,95 beygir ile 120 beygir arasında değişen güç seçeneklerine sahip olacak.2 adet de benzinli motor seçeneği ile satışa  çıkacak olan Aegea,Ekim ya da Kasım ayında yollardaki yerini alacak.Manuel şanzıman seçeneğinin yanında otomatik vites opsiyonu da sunacak olan Aegea,100 km’de yaklaşık 4 litrelik yakıt tüketimi gerçekleştirecek.

İç bölümde ise Uconncet eğlence sistemini 5 inçlik dokunmatik ekran ile tüketiciye sunacak olan Fiat,hands free,Bluetooth,mesaj okuyucu,USB,AUX bağlantı sistemlerini standart olarak  tüketicilere verecek.Geri görüş kamerası da opsiyon dahilinde satın alınabilecek.

FİAT AEGEA TEKNİK ÖZELLİKLER

Tofaş’ın 520 milyon dolarlık yatırımı ile yenilenen fabrikası ilk ürününü vermiş oldu. Model, Ege denizinden esinlenerek isimlendirilmiş. Aegea projesinin 3 yıl süren geliştirme sürecinde Tofaş Ar-Ge merkezinde 2 binden fazla kişiden oluşan bir ekip çalışmış. Yepyeni kompakt sedan, 2 Multijet II turbo dizel ve 2 benzinli motor seçeneklerine göre 95 ile 120 beygir gücünde olacak. Manuel ve otomatik şanzımanlı versiyonları bulunacak araç, 100 kilometrede ortalama 4 litrenin altında yakıt tüketecek. Bagaj hacmi ise 510 litrenin üzerinde. Kasım ayına kadar Türkiye’de satışa çıkacak Fiat kompakt sedan, bir sonraki adımda Bursa’dan EMEA bölgesindeki 40 ülkede satışa sunulacak.

 

100 KM’DE 4 LİTRE YAKIT

Benzinli ve dizel motorlara sahip sedan 100 kilometrede 4 litrelik yakıt tüketiyor. Güç seçenekleri 95 hp ile 120 hp arasında değişen otomobil tercihe göre manuel ya da otomatik şanzımanla tercih edilebilecek.

Fiat-Aegea_2016

Fiat ‘ın hafif ticari aracı Fiorino benzin ve dizel yakıt verilerini paylaşıyoruz.
FIAT  Fiorino Combi 1.3 Multijet Yakıt verisi
Şehir içi yakıt tüketimi : 5,5 lt   

FIAT  Fiorino Combi 1.4 Fire Dynamic

Şehir içi yakıt tüketimi : 8.2 lt 

Fiat Palio 1.2  Motor şeçeneğini son modellerde görmüyorsuz. Sıfır alırken 1.4 Benzinli ve 1.3 dizel seçeneklerinden birini tercih etmek zorundasınız. 2. el piasasında çok fazla bulabileceğiniz. genelde herkezin düşüncesi şudur düşük motor düşük yakı peki öylemi gerşekten. 1.2 Palio HL modelini şehir içinde özellikle rampa 5 kişi dolu konumda aracın çok aciz kaldığını fark ediyorum. Normal şartlarda düz yolda bir sorun hissetmedim. Ama benim araç kullanım alanım gelende şehir içi ve rampa olduğu için bu aracı kullanamıyacağımı anladım. Daha çok düz yollar olan şehirlerde kullanılabilir. Özellikle şehir içi yakıtı biraz yüksek normal 1,6 arabayı aratmadı hatta fazlasını istedi diyebilirim. Bunu göze alarak sürekli şehir içi kullanıcısıyım diyorsanız , az yakan bir araç  olmadıpğını verilerdede görüyorsunuz.

Yakıt verileride Şöyle

Yakıt Tüketimi (Şehir Dışı) 5.3
Yakıt Tüketimi (Ort.) 6.7
Yakıt Tüketimi (Şehir İçi) 9.0

Türkiye pazarı için  Mercedes C Serisi

Mercedes’in tümüyle yenilediği C Serisi, Ülkemiz pazarı amaçlı özel geliştirilen bir.6 lt (156 beygir) benzinli motor ve otomatik şanzımanıyla nisan ayı içinde geliyor.
Mercedes amaçlı C Serisi , yöntemlere önce çıktığı 1982 seneninden bu yana ürün yelpazesindeki en mühim modellerin en başında geliyor. Günümüze civarı toplamında 8.5 milyon adetlik satışla sınıfında mühim bir paya sahip modelin Ülkemiz’de hamle yapması motor yelpazesine ilave eden bir.6 lt motorla birlikte meydana geldi. Düşük vergi dilimine giren ve Ülkemiz pazarı amaçlı özel olarak üretilen bir.6 lt (156 beygir) benzinli motorun sunulmasıyla C Serisi satışları öyle ki patlama yaşadı. Geçtiğimiz yıl ülkemizde toplamında 5 bin adet C Serisi satışı gerçekleşirken, bunun yüzde 99’u rekabetçi ücrete sahip bir.6 lt motorlu C180 çeşidi oluyor.

HER ISTIKAMETIYLE YENİLENDİ

Bir evvelki nesli 2007 senesinde üretilen C Serisi, tüm yeryüzünde 2.4 milyon adetlik satışla Alman üreticinin en bir sürü satan modeli unvanını koruyor . Son Olarak tümüyle yenilenen ve eskisine mukayese et bir sürü daha yenilikçi özelliklerle donatılan C Serisi’nin bu başarıyı hepten ileriye götürmesi bekleniyor. Şehir içerisinde rahatça kullanılacak boyutlarına kıyasla spor tiflik ve konfor özelliklerini aynı sürede sunmayı başaran model, donanımları ve yepyeni özelliklerle de uyarı çekiyor.

S SERİSİ’Nİ KISKANDIRIYOR

Tasarım ve teknolojisi baştan aşağı yenilenen C Serisi’ne önceden bakışta canlı hatları uyarı çekiyor. Araba, özellikle arka tasarımında büyük ağabeyi S Serisi’ne karıştırılacak civarı benziyor. 100 kg hafifleyen otomobilin, tüketim değerleri de yüzde 20 düşürülmüş. Araçta, 4 tekerlekten çekiş sistemi (4MATIC) ve havalı süspansiyon (AIRMATİC) çoğalış isteğe bağlı alınabiliyor.

FİYATLAR 125 BİN TL’DEN BAŞLIYOR

Yeni C Serisi, bir sonraki aydan bu yana önce bir.6 lt (156 beygir) benzinli motor ve 7 kademeli otomatik şanzımanla Ülkemiz’de piyasaya sunulacak . 100 km’de aşağı yukarı 5.4 lt petrol tüketen bu motorla otomobilin maliyeti 125 bin TL’den başlayacak. Renault raflarından edinilen bir.6 lt (130 beygir) dizel motorlu versiyonsa ekim ayı içinde , yalnızca manuel şanzımanla geliyor olacak. Bu yıl amaçlı Ülkemiz’nin C Serisi kotasıysa 3.500 adet olarak belli oluyor.

SÜRÜŞ İZLENİMİ

Mercedes mühendisleri, C Serisi’ni yenilerken, bir evvelki versiyonda aldıkları plastik ve işçilik kalitesindeki negatif eleştirilerin tesiriyle büyük çaba göstermişler. Neticede, meydana sınıfında çıta yüksekliğini belirleyecek model çıkmış. Kokpitteki kapsamı geniş ekran, belli bir zaman sonradan yerleştirilmiş hissi verse de nihai derece kullanışlı. Havalı süspansiyonlu versiyon sürüş keyfi ve konforunu yükseltiyor.

2010 Bravo, bravo, fiat bıravo, fiat bravo almak, fiat bravo donanım, sıfır fiat bravo, tofaş bravo, yeni bravo, yeni bravo bilgiler, yeni bravo fiyatları, yeni bravo hakkında ,yeni bravo ne kadar 

 

İtalyan otomobil devi Fiat‘ın  kompakt HB sınıfında sportif görünümü ve etkiliyeci iç tasarımı ile Bravo yeniden yollara çıkıyor. Bravo değişerek yeni çizleri ile karşımıza çıkıyor. Nisan ayı itibariyle yeni versiyonu Türkiye’dede satışa sunulacak

Görünümüne baktığımızda  ise koyu renk fonlu ön farlar ve krom kaplama  ızgara gibigörsel farklarla  karşımıza çıkacak.  Yeni Fiat Bravo’nun  en düşük pakette dahi  kapı kolları ve yan aynaları  gövde rengi olarak sunulacak. İç mekanda ise gri vi bej renginde iki farklı ve yeni döşeme seçeneğine yer verilirken, ön konsolda ise bu yeni seçeneklere göre uygun  karbon kaplama opsiyonu da sunulmaya başlanacak.

Yenilenen Fiat Bravo’nun motor şeçeneklerine gelecek olursak,  2 çeşit  benzinli olmak üzere toplam 4 motor seçeneğine yer verilecek. 1.4 litre 90 HP ve 1.4 litre 120 HP’lik T-Jet motorlar, yeni Fiat Bravo’nun benzinli güç ünitelerini oluşturacak.

Hem 105 HP hem de 120 HP’lik iki ayrı versiyonu bulunan 1.6 litrelik Multijet motor ünitesi ise yeni Fiat Bravo’nun dizel motor seçeneklerini temsil edecek. Hem 1.4 litre 120 HP T-Jet benzinli hem de 1.6 litre 120 HP Multijet turbo dizel motor seçeneklerinde ise Dualogic otomatik şanzıman isteğe bağlı donanım kapsamında sunulacak.

Fiat Bravo; 434 cm uzunluğu, 179 cm genişliği, 149 cm yüksekliği, 260 cm aks açıklığı ve 400 litrelik yükleme kapasitesiyle sınıfının en iyisi olma özelliğine sahip.


Aracın Şeçenekleri
BRAVO ACTIVE 1.4 90 HP, BRAVO ACTIVE 1.4 TURBO T-JET 120 HP, BRAVO 5K ACTIVE 1.6 MULTIJET 105 HP, BRAVO DYNAMIC 1.4 TURBO T-JET 120 HP, BRAVO DYNAMIC 1.4 TURBO T-JET 120 HP DUALOGIC, BRAVO 5K DYNAMIC 1.6 MULTIJET 105 HP ,BRAVO DYNAMIC 1.6 MULTIJET 120 HP, BRAVO DYNAMIC 1.6 MULTIJET 120 HP DUALOGIC, BRAVO EMOTION 1.4 TURBO T-JET 120 HP, BRAVO EMOTION 1.4 TURBO T-JET 120 HP DUALOGIC ,BRAVO EMOTION 1.6 MULTIJET 105 HP ,BRAVO EMOTION 1.6 MULTIJET 120 HP ,BRAVO EMOTION 1.6 MULTIJET 120 HP DUALOGIC ,BRAVO SPORT 1.4 TURBO T-JET 150 HP

Tofaş’ın ürettiği B segmentindeki aracı, dış görünümün aksine kullanıcılarına rahat bir iç hacim bırakıyor. İç mekanda kullanılan malzeme ve işçilik kalitesi ilk bakışta kendini gösteriyor. 275 litre olan sınıf ortalamasındaki bagaj hacmine gelince tipik bir HB  otomobil standartlarında büyüklük sağlıyor. Bagaj konusunda çok şey bekleyenler için hayal kırıklığı olmaması açısından söylemek istedim. Ön kokpite yerleştirilen düğmeler ergonomik bir yapıda ve kullanımı gayet kolay. Çift taraflı klima sistemi elektronik olarak kontrol ediliyor ve başarılı müzik sistemi ise direksiyon üzerindeki düğmeler aracılığıyla kumanda edilebiliyor. Yol bilgisayarının da dahil olduğu gösterge paneli, tüm koşullarda okunabilirlik için tasarlanmış. Gösterge paneli için seçilen karakter ve renkler, otomobilin sportif ve dinamik ruhu ile uyumlu. Bu otomobilin üç kapılı bir araç olduğunu düşünürsek, arkada oturanlar için diz mesafesi yeterli düzeyde fakat, uzun yolculuklarda biraz problem yaşanabilir. Güçlü yan destekli koltuklar gayet konforlu.  donanım seçeneğine göre 3 parçalı arka koltukların asimetrik olarak katlanmasıyla 1030 litreye çıkartılabiliyor.

3 çeşit Motor şeçeneği bulunuyor
1.2 65 HP BENZİNLİ
1.3 MULTIJET 16V 75 HP DİZEL
1.4 FIRE 77 HP BENZİNLİ

75 HP ile 1.3 Multijet dizel motor, Şehiriçi için ideal güç ve düşük yakıt 4.5 lt/100 km ortalama yakıt tüketiyor.

80 HP ile 1.2 lt benzinli motor: Ekonomik ve keyifli kullanım. Ortalama 6.6 lt/100 km. yakıt tüketiyor

Fiat Bravo versiyonlarına göre Yakıt Verileri
FIAT Bravo 1.4 16V Active Plus 90 beygir : Şehir içi yakıt tüketimi : 8.1 lt

FIAT Bravo 1.6 Mjet Dynamic Plus Dualogic : Şehir içi yakıt tüketimi : 5.9 lt

Fiat Albea yakıt verilerini sizler için araştırdık. Multijet dizel motoruyla 13 dizel şeçeneği oldukça uygun yakıt tüketimine sahip ama fiyat olarak 4 bin lira gibi bir fark ödemek zorundasınız.

Albea Sole 1.3 Multijet Yakıtı :