Renault bünyesinde bulunan Dacia Logan Logan düşük  bütçeli otomobil almak isteyenler için  bir alternatif olabilir. Renault/Dacia’nın tasarımcıları Logan’ın iç tasarımında da bazı değişikliklere gitmişler.

Logan karbon renkli çevreleyen standart , floş -fit ön tampon ve sis lambaları gibi bir krom kaplı ızgara , şık ve çağdaş dış tasarım sahiptir. itiraz modern ve fonksiyonel gösterge paneli ile , içinde devam eder son derece ergonomik kapı kolları bulunuyor.

Yani kapı içi panelleri ve yeni kumanda düğmelerine sahip olan güncel orta konsol bu değişikler içerisinde ilk göze çarpan detaylar oluyor. Beyenmediğin noktaya gelrsek kapı içi döşemelerin tamemen plastik oluşu . Arabaya biraz basit bir hava vermiş diyebilirim. Araçta birçok şeçenek opsiyon olarak bulunuyor.Dacia Logan. 5 rahat oturma yeri ve geniş hacimli bagaj bölümü ile cömert ve olağanüstü bir yerleşim alanı sunuyor. Üç yetişkinin kolayca yerleşebileceği arka koltuklar, genişlik ve yükseklikte maksimum ölçüleriyle size rahatça hareket özgürlüğü sağlıyor. Ailenizin tüm üyelerinin bagajları için kendi kategorisinin en genişi; 510 litre iç hacme sahip.

2009 sonrasında Tekerlek açıklığı 7 mm arttırılan otomobilin yol tutuş kabiliyeti de arttırılmış. Pasif güvenlik donanımları da geliştirilen Logan’ın ön tarafındaki yeni petek yapılı konsolu çarpışma esnasında dizlerin daha az zarar görmesini sağlıyor. Logan’ın motor kaputunun altında ise bir değişiklik yok. Aynen eskiden olduğu gibi1.4 75HP, 1.6 90HP ve 1.6 16V 105HP benzinli ve 1.5 dCi 70HP ve 1.5 dCi 85HP dizel motorlar Logan’da görev yapmaya devam edecek.

Son yıllarda ülkemizde de büyük ilgi gören LPG’yi, şimdi dizel motorlu araçlarda da kullanmak mümkün. Dizel motorlarda LPG dönemi başlıyor.

Milano D-GAS, çiftli yakıt sistemini bir elektronik kontrol ünitesi aracılığıyla buharlaştırma temelli bir yöntem izleyerek az miktarda LPG ve dizelin aynı anda motora verilmesini sağlıyor. Dizel motorların yanma devresi sırasında komple termik verimleri yeterli olmadığından, yanma odasına enjekte edilen yakıtın, yaklaşık %70 ile %80’inden verim alınabilir. Gelişen teknolojiyle beraber günümüz dizel motorları, her ne kadar daha verimli olsa da halen yüksek karbon emisyonuna sahiptirler ve yakıtın tamamının yanmasını sağlayamazlar.

Yeni sistem şöyle ilk başta az miktarda LPG (%10 ile %30 arası bir oranda) dizel ile karıştırılarak motorun termik verimini yükseltilir. Bu şekilde enerji verimi %95 – 97 gibi yüksek oranlara ulaşır. Kullanılan buharlaştırma sistemiyle LPG buharı motora verilir.

Elektronik enjektörler turbo şarjın üzerinde alçak basınç tarafına yerleştirilir ya da direkt olarak manifoldun girişine ve çeviricinin pozitif basınç devresine bir buhar hattıyla bağlanır. Oksijen ve LPG silindire girdiğinde dizel için adeta bir katalizör görevi görür. Üstelik yapılan testlerde LPG’nin yanma ısısını motora zarar verebilecek derecelere ulaşmadığı görüldüğünden herhangi bir riski oluşturmuyor.

LPG’nin motora verilmesinden önce dört giriş tetikleme anahtarı ECU’ya giriş sinyali göndermelidir. Çünkü bunlar ateşleme, alternatör, sogutucu sıvı sıcaklığı ve yağ basıncı anahtarlamalarıdır. Bu kontrollerle motordaki herhangi bir hata sadece dizel çalışmasında oluşur.
Dizel araca , LPG tankı, Gaz valfi, Redüktör, Enjektör, Elektronik kontrol ünitesi ve kumanda montajı aşağıda belirtilen şekilde monte edilir.
Tanktan gelen sıvı LPG , gaz valfinden geçer ve filtreden geçerek , redüktöre gelir. Redüktörde motor soğutma sıvısı vasıtasıyla ısıtılan LPG buhar hale geçer ve basıncı düşürülür.
Redüktörden çıkan LPG , tekrar filtreden geçer ve üzerindeki pislikler ve yağ bu filtre tarafından süzülür. Motor için gerekli olan LPG miktarı EKÜ tarafından hesaplanarak, enjektör tarafından emme manifoltuna gönderilir. Burada, hava ile karışan LPG , motora gönderilir.
Silindire enjekte edilen mazot yanma sıcaklığına ulaşır ve yanma anında , hava ile karışan LPG, flaş etkisi yaparak, yanmamış olan tüm mazotu yakarak, motorun performansını artırır. Elektronik olarak ayarlanan LPG- Mazot oranı sistemin güvenli olarak çalışmasını sağlar.

Milano D-GAS sistemiyle binek araçların yanı sıra minibüs, hafif ticari araçlar, kamyon, kamyonet, tır, otobüs gibi bütün dizel araçlarda LPG sistemi kullanmak mümkün. Bu sayede %30’a varan yakıt tasarrufu sağlanabilir.

Yeni LPG sisteminin maliyeti araç ve motor hacimlerine göre değişiyor olsa da şuan için özellikle ticari araç sahiplerine hitap ediyor. 5000 TL ile 12000 TL arasındaki fiyatlarla bu sistemi aracınıza entegre edebilirsiniz.

 

Mitsubishi yeni bir kompakt crossover yolunda ASX modelini piyasaya sürdü. Mitsubishi’nin 5 kişilik yeni kompakt crossover’ı ASX, 1.6 MIVEC motoru değişken sübap zamanlaması motoru ile ürettiği 117 beygirlik maksimum gücü ve 154 Nm torku ile gücünü de kanıtlıyor. Eğer yedi koltuk ya da biraz daha fazla alana ihtiyacınız olmadığı sürece , ASX küçük bir kompakt SUV arayanlar için ideal bir araçtırAraçta Auto Stop Go teknolojisi kullanılarak kırmızı ışıkta beklediğinizde motor otomatik olarak duruyor.

Sahip olduğu donanımları ile segmentine yeni bir soluk katacak olan ASX; 9 hava yastığı, yokuş kalkış destek sistemi (Hill Start Assist System), ASTC (Aktif stabilite çekiş kontrol sistemi), acil durum stop sinyal sistemi (ESS) ve hız sabitleyici (cruise control) ile güvenirliğini kanıtlıyor. Aracın uzunluğu 4239 mm , genişliği ise 1770 mm, yüksekliği 1615 mm olan aracın 62 litre yakıt deposu bulunuyor. 442 litrelik bagaj hacmi yeterli düzeyde. ASX ileriki dönemlerde farklı versiyon ve motor seçenekleri ile geleceğinin işaretlerinide veriyor.

Aracın fiyatı: Ülkemize ilk etapta satışa sunulan Mitsubishi ASX 1.6 Invite MT, 47.500 TL’lik fiyata sahip.

Ford RS 500 resimleri.

Ford firması RS 500 adlı spor otomobilini sınırlı üretim versiyonunu tanıttı. Arabanın yanlızca 500 adet sınırında kalacağını açıklaya yetkililer ; Renginin mat siyah 19 inç siyah renkli jantlar kırmızı renkli bir Rs logosu bulunacak.

Aracın Motoru oldukça güçlü Turbo beslemeye sahip 5 silindirli motor standart Focus RS modelinde olduğu gibi 2.5 litre hacimli olsa da gücü 350 beygire, torkuysa 460 Nm’ye yükselmiş. Aracın 0’dan 100 km/s sürate ulaşma süresi 5.6 saniyeye inerken maksimum sürat 265 km/s olarak açıklandı.

rs resimleri.

Ford RS 500 resimleri.

Ford RS 500 resimleri.

Ford RS 500 resimleri.

Drift teknikleriDrift teknikleri

Not:bütün anlatılanlar arkadan itişli ve asgari 150 beygirlik araçlar ile mümkündür . . .

El freni kullanarak

Bu en temel tekniktir.  Viraja giriş esnasında debriyaja basılır , aracın hızı ayarlandıktan sonra düğmesi basılı kalacak şekilde el freni çekilir,  arkadan kaymanın başlamasıyla beraber gaz veriler ayak debriyajdan çekilir ve kaymakta olan arka bölüm gaz ve kontra ile kontrol edilir.

Not: Drift sırasında ideal viraj çizgisi kaçmış ise bu teknik ile yeniden kontrol sağlanabilir.

 

VİTES İLE LASTİKLERİ KİLİTLEME  ( Shift Lock )

Viraja yaklaşırken vites küçültülür. Aracın burnu viraj içine doğru çevrilir.  Debiyaj hızlıca bırakılarak arka lastiklerin kilitlenmesi sağlanır, bu şekilde aracın kuyruğu kaymaya başlar. Ardından gaz verilerek bu kayma hareketi devam ettirilir. Bu teknik el freni çekemeye benzetilebilir. Not:Aracın güç aktarım organlarını en az yoran tekniktir.

 

GÜÇ İLE  ( Power Over )

Virajın merkezine  ( apex )  yaklaşıldığında dip gaz vererek aracın arkasının kayması sağlanır. Bundan sonra gaz ve direksiyon ile araç kontrol edilir. Bu teknik için kuvvetli çekişe sahip otomobiller gerekmektedir .

 

SAVURMA  ( FEINT )

Araç viraja girmeye yakınken önce virajın aksi tarafına doğru yönlendirilir yani kontra verilir.  Daha sonra oluşan sekme etkisi  (  ağırlık transferi  ) ile beraber araç viraj yönüne çevrilir. Bu şekilde arkadan kaymaya başlayan araç gaz ve kontra ile kontrol edilir.

 

DEBRİYAJ TOKATLAMAK  ( Clutch Kick )

Aracın güçten düştüğü durumlarda lazim gücü alabilmek için deviri yükseltip debriyajı bir anda bırakma suretiyle patinaj sağlamak için kullanılır. Bir drift tekniğinde çok diğer tekniklere yardımcı olacak bir kullanıcı bilgisidir.

 

LİMİT FREN  ( Braking )

Bu teknikde viraja girmeden önce dreksiyon viraj içine yönelmiş haldeyken frene basılır ve araç viraj içinde arkadan kayana kadar ayak frende kalır. Kayma hareketi başladıktan sonra gaz ve direksiyon ile araç kontrol edilir. Gereğinden fazla hızlı girilen virajlarda araç önden kayacaktır, bu yüzden viraja girerken hızı ayarlamak çok önemlidir . Önden kayma durumunda kaptan araca yön verme konrolünü kaybeder ve araç viraj dışına doğru kayar