Şıklığın ve teknolojinin yollardaki temsilcisi Skoda Fabia, yenilenen yüzüyle Türkiye’de satışa sunuldu. Donanımı, dizaynı ve üstün performansı ile fark yaratan Fabia, şık stilinin yanında akıllı çözümleri ile de dikkatleri üzerine çekiyor. Üstün özelliklerinin yanında alüminyum alaşım jant, sis farı, mercekli far ve elektrikli arka cam’dan oluşan ve yanlızca 1500 TL ödenerek sahip olunabilecek opsiyonel dinamik donanım paketi de Fabia’yı segmentinde bir adım öne çıkarıyor. Yenilenen Fabia 24.990.-.TL’den başlayan fiyatIarıyla satışa sunuluyor.
Yeni Fabia, sınıfında konfor seviyesini belirleyen önemli parametreleri de standart olarak sunuyor. Fabia, ilk nesille karşılaştırıldığında arkadaki yolcular için 18 mm daha geniş diz mesafesi ve 42 mm daha geniş baş mesafesi ile yolcuların rahat hissedebileceği daha ferah bir iç tasarıma sahip. Bir öncekine göre yüzde 15 genişletilmiş 300 lt’lik bagaj bölümü Fabia’yı sınıfında benzersiz kılarken, bu hacim, arkadaki iki koltuğun katlanmasıyla 1163 lt’ye kadar artırılabiliyor.
Sürücünün önceki nesil Fabia’dan daha yüksekte oturması, görünürlüğü ve araç çevresi görüşüne hakimiyetini sağlıyor. Bunun yanında çeşitli renk kombinasyonları, yeni vites topuzu, spor görünümlü ve komple vücut desteği sağlayan koltukları ile çok sayıda saklama bölümü gibi detayların göze çarptığı iç mekâna sahip araçta fiyat ve performans oranlamasına göre de zengin donanım seçenekleri sunuluyor.

Skoda Yeni Fabia yüksekliği 3992 mm uzunluğa , 1642 mm genişliği ve 1513 bulunmaktadır. Skoda Yeni Fabia 1090 kg bir kaldırım ağırlığı olan da 146 mm yerden yükseklik vardır.
Standart 1,2/51 kW ve 1,4/63 kW motorların yanı sıra, yeni süper şarjlı 1.2 TSI* 63 kW ve 77 kW motor seçenekleri de sunulmaktadır. 1.2 TSI* 77 kW gücündeki motor, 6 ileri vitesli otomatik Tiptronic şanzıman yerine 7 ileri vitesli, çift kavramalı otomatik DSG şanzıman, ile sipariş edilebilir.
55 kW güce sahip 3 silindirli 1.2 TDI* CR motordan, 55 kW güce sahip 4 silindirli 1.6 TDI CR motordan ve 66 – 77 kW güce sahip 4 silindirli 1.6 TDI* CR motordan oluşan bir dizel motor yelpazesi mevcuttur. Tüm dizel motorlarda common-rail enjeksiyon sistemi kullanılmıştır ve hepsi sabit Dizel Partikül Filtresine sahiptir. Hem benzinli hem de dizel motorlar, EU 5 emisyon standartlarına uygundur. 1.2 TSI/77 kW motor versiyonu ise, 7 ileri vitesli DSG şanzıman sistemiyle birlikte sipariş edilebilir.

Ambiente donanım seviyesi ile satışa sunulacak olan Fabia’da, ön hava yastıkları, ABS, klimatik klima, elektrikli ön camlar, elektrikli ısıtmalı yan aynalar, yol bilgisayarı, Radyo Swing CD/MP3 çalar ile aux-in bağlantı özelliği ve ön cama entegre ikinci anten gibi birçok donanım standart olarak sunuluyor

– Öncelikle LPG yi takdırdığınız yerden LPG ile ilgili fatura ve proje ile ilgili işlemlerinizi halletmeniz gerekiyor. (LPG takılan yer fatura ve gerekli evraklarla anlaşmalı olduğu makine mühendisine yönlendiriyor oda proje ile ilgili işlemleri tamamlayıp evrakları onaylayıp size teslim ediyor) Bu aşamada LPG nin takılması sırasında fiyata herşey dahil olarak anlaştıysanız makine mühandisine ayrıca bir bedel ödemiyorsunuz genellikle.

2- Makine mühendisinin size teslim ettiği evraklarla Sızdırmazlık Raporu için bulunduğunuz yerdeki Makine Mühendisleri Odasının ilgili istasyonuna gidiyorsunuz. Aldığınız sızdırmazlık raporu 1 ay geçerli. Sızdırmazlık Raporu için 25 TL harç ödüyorsunuz. (Sızdırmazlık Raporunu 3 Adımda bahsedilen işlemlerden sonrada alabilirsiniz sırası önemli değil.)

3- Fatura, Proje ve Sızdırmazlık Raporu evraklarınızla birlikte bulunduğunuz yerdeki Şoförler ve Otomobilciler Odasına gidip LPG yi ruhsata işleteceğinizi belirtip EK-1 belgesini doldurtun yada alıp kendiniz doldurtun. (Burada size bazı bilgiler için trafik sigortanızın poliçesini soracaklardır. Bu adımdan önce Trafik sigortanızın süresi geçmişse yaptırın.) EK-1 belgesinin hazırlanması için ben şoförler odasına 15 TL ödedim. (İstenirse Sızdırmazlık Raporu bu adımdan sonrada alınabilir.)

4- Fatura, Proje, Sızdırmazlık Raporu, EK-1 belgesi, Trafik sigortası poliçeniz ve birde Egzos Emisyon Ölçümü yaptırdıysanız onunla ilgili belge ile birlikte TÜVTURK e müracaat ediyorsunuz. Borcu yoktur yazısı falan almanıza gerek yok çünkü sistemde otomatik görünüyor. Ayrıca Egsoz Emisyon Ölçümünü buradada yaptırabiliyorsunuz. Ben Muayene ve Egsoz Emisyon Ölçümü için 152,26 TL ödedim. Sadece Muayene için ödenecek bedel ise 126,26 TL imiş. Bu bedellerin Vergi dairesine yatırılması gerekmiyor. TÜVTURK tahsilatı yapıyor.

5- Muayene sonucu olumlu ise TÜVTURK ten alacağınız belgeler ve diğer tüm belgelerle birlikte bulunduğunuz yerdeki ilçe trafik müdürlüğüne başvurarak ruhsat değişikliğini yaptırmanız gerekiyor. Ruhsat değişikliğininde maliyeti ruhsatın iki sayfası birden değişecekse 108 TL ödemeniz gerekiyor. Sadece 1 sayfa değişecekse 48 TL gibi bir rakam diye hatırlıyorum.

Yaptığım tüm ödemelerle ruhsat değişikliğinin toplam maliyeti
Sızdırmazlık 25 TL
EK-1 Belgesi 15 TL
Muayene 126 TL
Egzos Emisyon 26 TL (daha önce yapılmışsa gerek yok)
Ruhsat Değişim 108 TL

Skoda Yeti 2011 Fiyat Listesi 

YETİ
MODEL MOTOR KAMPANYA FİYATI (TL)
Active 1.2 TSI 105 HP  39.990
Active 1.2 TSI 105 HP DSG Tipt.  42.990
Active 1.4 TSI 122 HP  41.990
Ambition 1.2 TSI 105 HP  45.990
Ambition 1.2 TSI 105 HP DSG Tipt.  48.990
Ambition 1.4 TSI 122  47.990
Ambition 2.0 TDI CR 170 HP 4×4  61.990
Ambition 2.0 TDI CR 140 HP 4×4 DSG Tipt.  64.990
Experience 1.2 TSI 105 HP  52.990
Experience 1.2 TSI 105 HP DSG Tipt.  55.990
Experience 2.0 TDI CR 170 HP 4×4  68.990
Experience 2.0 TDI CR 140 HP 4×4 DSG Tipt.  71.990

 

 OPSİYONEL DONANIMLAR
DONANIM ADI FİYAT (TL)
Metalik Renk (1,2 – 1,4) 960
Metalik Renk (2,0) 1.120

Yeni Skoda Yeti benzersiz bir tasarım, güvenlik , işlevsellik ve konfor ile karakterizedir
Skoda Yeti’de en belirgin şekilli radyatör dört farlar çevrili ızgara hakim olduğu otomobil , ön kısmı , sürüş gelen eğlence ve zevk ile eşanlamlı , beş kapılı hatchback görünümünde. Yeni Skoda Yeti kompakt boyutları kolay kontrol edilebilirlik sayesinde şehirde ve manevra kabiliyeti sağlıyor. Benzersiz güçlü SUV görünüşü, geniş çamurluklar ve zenginleştirilir gümüş gövde altı koruma şeritleri, engebeli arazi üzerinde büyük bir sürüş keyfi vaat ediyor.
Skoda Yeti 4×4 ve 4×2 olarak sunulan çekiş alternatifleri ve her ihtiyaca uygun motor seçenekleri ile dikkat çekiyor. Turbo şarjlı ve tutumlu motorlarla iki benzinli ve üç dizel versiyonu bulunan Yeti`nin, önden çekişli ve 4 silindirli 1.2 litrelik benzinli motoru turbo şarj sayesinde 105 beygirlik güç üretiyor. 1.8 litrelik TSI motor 160 beygir güç üretirken, bu gücü dört tekere dağıtabiliyor. Özellikle şehir içi kullanımda otomatik şanzıman ve yüksek sürüş pozisyonu arayan bayanların da tercihi olacak olan Yeti’nin 1.2 TSI motor seçeneğinde 6 ileri manuel ve 7 ileri DSG otomatık şanzıman seçenekleri de sunuluyor.
Yeni gösterge paneli özellikle taze ve ölçülü iç tasarımı vurgulamak için tasarlanmıştır. Depolama alanı yeterli miktarda ve değerli malzemelerin kullanımı kolaylığı sağlıyor.Araç rebgi içinde 16 farklı renk kombinasyonları seçebilirsiniz

Rogue üretim dördüncü yıl için çeşitli iyileştirmeler arasında yeniden tasarlanmış dış yeni ön şerit ve ızgara , yeni ön ve arka spoiler, yeni krom yan kapı koruma kalıp trim vurgular, yeni ön ve arka lastik deflektörleri ve yeni krom plaka featuring finisher . Ayrıca 2011 için eklenen Rogue S KromTM Edition ve Rogue SL Paket , yeni düşük yuvarlanma direnci lastikler ( 17 inç alüminyum alaşımlı jantlar mevcuttur) ve yeni bir altı vücut kapak için yeni 18- inç alüminyum alaşım jantlar vardır. Araçta en önemli yeni özellik bu crossover ilk navigasyon sistemidir. Bu 2011 Rogue SV modeline özel bir Premium Paket seçeneği bir parçası olarak ya da üretilmiyor SL Döşeme seviyesi adını alır daha kapsamlı yeni bir seçenek paketinin bir parçası olarak . Premium Paket nav sistemi, güç moonroof ve otomatik klima kontrolü içerir. Yeni SL Paket üzerine inşa deri döşeme , ısıtmalı ön koltuklar ve aynalar, deri kaplı direksiyon ve vites topuzu , sis lambaları , ve yedi hoparlör Bose ses sistemi bulunuyor.
Yeni 2011 Nissan Rogue standart 170 beygir gücü 2.5- litre 4 silindirli motor , Nissan gelişmiş Xtronic CVTTM ( Sürekli Değişken Şanzıman ) teklifi, Araç Dinamik Kontrol ( VDC) ve Anti -lock fren sistemi (ABS) ile 4-wheel disk frenler . Rogue S, Rogue SV ve Rogue S KromTM Edition sezgisel All- Wheel Drive sistemi bulunmaktadır.

Özellikle bu yıl moda olan ve giderek artan Suv isteği İdea dada bu yönde değiştirmiş görünüyor.Yeni Fiat Idea şimdi E.torQ motorları ile,  1.6 16V ve 1.8 16V ,  Powertrain Technologies tarafından geliştirilmiş .16 valf, bu üstün motor ile birlikte , ekonomisi ve düşük emisyon ve gürültü seviyesi , güvenilirlik ve dayanıklılığı yanında performans getirir. Onlar Campo Largo, Paraná yeni açılan motor fabrikasında üretilmektedir. Şimdi, müşteri Fiat Idea yeni aralığındaki yedi sürümleri arasından seçim yapabilirsiniz : üç motor konfigürasyonları (Yangın 1,4 olan , E. Torq 1.6 16V ve 1.8 16V ), bitiş dört düzeyleri ( Çekici , Essence , Sporting ve Macera ) ve iki yayınlar – beş vitesli manuel veya otomatik Dualogic ®. Essence sürümleri donatmak E.torQ 1.6 16V motor, ve etanol ile 117 hp güç sadece benzin ile sürüş 115 hp üretiyor. Maksimum tork – ile 16,8 kgfm ile 16,2 kgfm – 4500 rpm de ulaşılır. Biçmek 1.8 16V Flex benzin  ile 132 hp ile 130 hp bir güç vardır. maksimum tork, 18,4 kgfm ( benzin ) ve 18,9 kgfm, 4500 devirde ulaşılır. iki motorun tork eğrisi aslında çok iyi. 1.500 rpm de zaten maksimum torku % 80 ‘ üretirler; ve 2500 rpm, maksimum güç 93 % güncellenmiştir. Bu ve yeterince temizleme keyif ve konfor ile sürücüye daha garanti sollama güvenliği sağlağlıyor.

Chevrolet, Lacetti adı altında ürettiği C segmentindeki aracı uygun fiyat avantajı ve standar olarak sunduğu donanımla öne çıkıyor. daha önceleri sedan versiyonu ilede piyasaya çıkan araç bu modelini Cruze modeline bıraktığını görüyoruz. chevrolet bayisinde satış danışmanı ile yaptığımız sohbette, Lacetti Hb modelininde sonlanacağını yerine Cruze H b modelinin çıkacağını söyledi.GM-Daewoo ortaklığınınson ürünlerinden birisi olan Lacetti Avrupa pazarlarına Daewoo,Doğu Avrupa ve Türkiye pazarınaysa Chevrolet markası adı altındapazarlanıyor. Kompakt sınıftaki otomobil Türkiye’ye 1.4 litre95 HP ve 1.6 litre 109 HP’lik motorlarla ithal ediliyor.
Yakıt tüketimine bakmak gerekirseŞehir içi 9.2, şehir dışı 5.9, ortalama 7.1 lt yakıt tüketimi göstermektedir.

Bir çok özelliğinin standart olarak verilmesi ilgiyi üzerine daha da çok çekmeye sebep olmaktadır. Güvenlik açısından biraz incelememiz gerekirse çocuk bağlantı sitemi, yan ve önden gelen darbe emiciler ABS ve hava yastıkları ile güvenliğide elinden bırakmamış gibi görünüyor. Lacetti HB’in en alt donanım versiyonu olan SE modelinde standart ekipman paketi içinde klima, elektrikli ön camlar, uzaktan kumandalı merkezi kilit sistemi, uzaktan kumandalı bagaj, yüksekliği ayarlanabilir sürücü koltuğu, ayarlanabilir direksiyon simidi açısı, ABS fren sistemi ve elektrikli yan aynalar gibi birçok modelde ek paket olarak satılan özellikler de yer alıyor.

SE’nin bir üst modeli olan SX’te ise derinlik ve yükseklik ayarlı direksiyon ve elektrikli ön ve arka camlar, deri direksiyon simidi ve vites topuzu ile sürücü koltuğunda bel desteği özellikleri de bulunuyor. Ayrıca yine bu donanım seviyesinde müzik sisteminin altı hoparlörü de konforu yükseltiyor.

İşte tüm bu özelliklere sahip bir otomobil istiyorsanız 23.5000 TL den başlayan fiyatlar ile Chevrolet yetkili satıcılarına gitmeniz gerekmektedir.